Warsztaty wykonywania palm i ozdób wielkanocnych w Soli

IMG_0526

Zgodnie z tradycją przygotowujemy dekoracje świąteczne, w których dominują pisanki, kurczaki, baranki, palmy i inne ozdoby od wieków symbolizujące Wielkanoc w naszej kulturze. Aby tradycji stało się zadość, Stowarzyszenie Razem Łatwiej w Zakątku Ziemi Biłgorajskiej w Soli wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Biłgoraju z/s w Soli oraz Lokalną Grupą Działania „Ziemia Biłgorajska” zorganizowały dwudniowe warsztaty wykonywania palm i ozdób wielkanocnych, które prowadziła Irena Surmanowicz członkini Stowarzyszenia. 

Pierwsze warsztaty odbyły się 16 marca, na których były wykonywane pisanki i kartki świąteczne.  Natomiast 23 marca wykonywane były palmy wielkanocne, które są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w kościele katolickim. W Polsce zwyczaj ten obchodzony jest od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek bukszpanu, suszonych traw, ziół, kwiatów i gałązek wierzby, która symbolizuje nieśmiertelność duszy. Podczas warsztatów przeprowadzane były pogadanki na temat symboliki Świąt Wielkanocnych  oraz  jakie pokarmy święcimy i co one symbolizują. Wszyscy  świetnie się bawili i każdy mógł  zabrać do domu wykonane przez siebie dzieła, które zdobić będą domy podczas świąt.  Mamy nadzieję, że dla najmłodszych, oprócz dobrej zabawy, była  lekcja historii, jak  piękne mamy  tradycje i że należy je pielęgnować i  kultywować  w przyszłości.  Materiały na warsztaty były zapewnione przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Biłgorajska w Biłgoraju.    

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie  świętują zwycięstwo życia nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, natomiast tradycje ludowe upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, a także podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie- wiosna rozpoczyna nowy cykl życia. Warto poznawać tradycje i zwyczaje ludowe i o nich rozmawiać aby nie uległy zapomnieniu.

Zobacz również

Nabory wniosków- ogłoszenia

Ogłoszenie nr 1/2019

  • 3 miesiące temu, 2019-09-18
  • 558 odsłon
Gmina Biłgoraj
Gmina Frampol
Gmina Tarnogród
Gmina Biszcza
Gmina Aleksandrów
Gmina Goraj
Gmina Łukowa
Gmina Obsza
Gmina Księżpol
Gmina Turobin
Gmina Potok Górny
Gmina Radecznica
Gmina Tereszpol

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie Publikacja opracowana przez LGD "Ziemia Biłgorajska", Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata2014-2020 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi