Stowarzyszenie Przyjaciół Aleksandrowa „Przełazek” na Targach Ekonomii Społecznej w Lublinie

DSC-0436

Stowarzyszenie Przyjaciół Aleksandrowa „Przełazek” za sprawą LGD „Ziemia Biłgorajska” reprezentował nasz region na Targach Ekonomii Społecznej, które odbywały się w Lublinie równolegle z Europejskim Festiwalem Smaku 2017. 

Tegoroczna edycja odbyła się w dniach od 4 do 10 września. Aleksandrów ze smakami regionu biłgorajskiego prezentował się w sobotę (9 września 2017 r.).

Celem było pokazanie osobom odwiedzającym stoisko kulinarnej tradycji i specyfiki naszego regionu i zachęcenie do przyjazdu do nas w poszukiwaniu smaków, które prezentowaliśmy. Wszystkie potrawybyły  przyrządzone tradycyjnie, z lokalnych produktów. Można było więc spróbować piroga biłgorajskiego, fajerczaków (placków pieczonych na blachach) podawanych z domowym masłem i konfiturą (żurawina, borówka, śliwka, jabłko), smalcu tradycyjnego z boczkiem, cebulką i jabłkiem ale również ze świerzymi borowikami serwowanego z ogórkiem kiszonym z domowej spiżarni. Nie mogło zabraknąć oczywiście kapusty uwarzanej z olejem lnianym, pieczonymi ziemniakami  i chlebem żytnim, swojskiego sera ze śmietaną, bułki drożdżowej swojego wypieku, miodu w czystej postaci i kawy zbożowej. Gwiazdą kulinarną naszego stoiska był piróg biłgorajski, fajerczaki z żurawiną, kapusta uważana z olejem lnianym i … słonina, którą przygotowała Marysia Kapuśniak wg tajnego przepisu Ani Torby.

Stoisko obsługiwały: Jolanta Świeczak, Beata Mazur, Maria Kapuśniak i Ewa Macocha. Istotnym elementem naszego stoiska była młodzież (członkowie PaTPORTu w Aleksandrowie), która przygotowała stoisko z ręcznie witymi wiankami (kwiaty zrywane w przydomowych ogródkach i aleksandrowskich łąkach). Było smakowicie, zdrowo, smacznie i wesoło.

Wyjazd ten był możliwy dzięki zaangażowaniu wielu osób, które choć nie mogły  pojechać włączyły się aktywnie w przygotowanie stoiska (potrawy i dekoracje). Dziękujemy serdecznie za pomoc Wójtowi Gminy Aleksandrów Józefowi Henrykowi Białemu, Marii Paluch  i Renacie Miarowskiej (Al. IV), Janinie Brodziak, Helenie Koszarnej, Józefie Nizio, Józefie Pyzio, Wiesławowi Komanowi (Al. III), Alicji Ostasz, Marii i Janowi Bździuchom, Janinie Bielak (Al. II), Annie Torba, Marii Gontarz (Al. I). 

Dzięki hojności odwiedzających nasze stoisko osób udało nam się zebrać pieniądze, które w całości m ostały przeznaczone na cele charytatywne (m.in. na przeszczep komórek macierzystych dla Łukasza Księdza z Aleksandrowa Drugiego).

 

Zobacz również

Nabory wniosków- ogłoszenia

Ogłoszenie nr 3/2018

  • Ponad 3 tygodnie temu, 2018-08-27
  • 148 odsłon
Gmina Biłgoraj
Gmina Frampol
Gmina Tarnogród
Gmina Biszcza
Gmina Aleksandrów
Gmina Goraj
Gmina Łukowa
Gmina Obsza
Gmina Księżpol
Gmina Turobin
Gmina Potok Górny
Gmina Radecznica
Gmina Tereszpol

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie Publikacja opracowana przez LGD "Ziemia Biłgorajska", Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata2014-2020 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi