Gminny Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Dąbrowicy

dsc-0165_14

W dniu 29 lipca 2018 r. w Dąbrowicy odbyły się uroczyste obchody Gminnego Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, do którego organizacji włączyła się również Lokalna Grupa Działania „Ziemia Biłgorajska”. Uroczystości miały miejsce przy krzyżu oraz kamieniach upamiętniających miejsce zbiórki wysiedlonych przez Niemców mieszkańców Dąbrowicy w 1943 r.

Inicjatorem wydarzenia był Wiesław Różyński, Przewodniczący Rady LGD „Ziemia Biłgorajska” i Wójt Gminy Biłgoraj, który mówił: Podczas dzisiejszych uroczystości składamy hołd mieszkańcom wsi polskich – za ich cierpienia, odwagę i niezłomną walkę o niepodległą Polskę. Nasza obecność tutaj świadczy o tym, że pamiętamy i nie zapomnimy nigdy o ofierze jaką złożyli mieszkańcy wsi podbiłgorajskiej podczas wydarzeń dziejowych takich jak I wojna światowa, walki z bolszewicką nawałą w 1920 r. czy czasy hekatomby II-wojennej.

O losach wsi podbiłgorajskich podczas II wojny światowej opowiedział regionalista Marian Kurzyna, a krótką modlitwę odprawił ks. Proboszcz Józef Bednarski. Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców pod krzyżem. Kontynuacją obchodów upamiętniających walkę i męczeństwo wsi polskiej było był obóz partyzancki, przygotowany przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir” z Biłgoraja w Ciosmach podczas „Lata na Żurawinowym Szlaku”.

Uroczystości w Dąbrowicy były elementem ogólnopolskich obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ustanowionym w 2017 r. W całym kraju święto obchodzone jest 12 lipca, nawiązując do pacyfikacji przez Niemców Michniowa w woj. Świętokrzyskim.

Zobacz również

Nabory wniosków- ogłoszenia

Ogłoszenie nr 1/2019

  • 3 miesiące temu, 2019-09-18
  • 526 odsłon
Gmina Biłgoraj
Gmina Frampol
Gmina Tarnogród
Gmina Biszcza
Gmina Aleksandrów
Gmina Goraj
Gmina Łukowa
Gmina Obsza
Gmina Księżpol
Gmina Turobin
Gmina Potok Górny
Gmina Radecznica
Gmina Tereszpol

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie Publikacja opracowana przez LGD "Ziemia Biłgorajska", Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata2014-2020 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi