Dożynki Gminne 2017 w Turobinie - relacja

_DSC7601

Dożynki są pradawnym obyczajem, zamykającym okres żniw i otwierającym nowy rok rolniczej pracy. W niedzielę 20 sierpnia 2017 r. rolnicy z poszczególnych miejscowości gminy Turobin przynieśli wykonane przez siebie przepiękne wieńce dożynkowe – symbol tegorocznych plonów oraz jako wyraz podziękowania Bogu i ludziom za pracę i zbiory.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym p. w. św. Dominika w Turobinie. Mszę Św. celebrował ksiądz dziekan Władysław Trubicki, a homilię wygłosił ksiądz kanonik Józef Ciesielczuk, który nawoływał wiernych do pielęgnowania tradycji chrześcijańskich, bycia dobrym, nie od święta ale każdego dnia i wobec każdego. Dobre słowo, chwila rozmowy, uwagi, nic nie kosztują a wiele znaczą. Miarą człowieka są pokłady dobra jakie posiada i którymi potrafi się dzielić, jak chlebem przyniesionym do kościoła z dożynkowymi wieńcami. W nabożeństwie dziękczynnym za udane zbiory uczestniczyły władze gminy z wójtem Eugeniuszem Krukowskim, radą gminy i jej przewodniczącym Stanisławem Górnym oraz zaproszonymi gośćmi. Po homilii ksiądz kanonik dokonał poświęcenia dożynkowego chleba i przepięknych dożynkowych wieńców, wykonanych z płodów ziemi: zbóż, kwiatów, owoców i warzyw.

Po Mszy Św. barwny korowód dożynkowy, na czele z orkiestrą dętą z Zaburza przybył do Parku im. Żołnierzy Armii Krajowej. Po ustawieniu wieńców przez grupy wieńcowe, starostowie Dożynek - Ewa i Dariusz Woźnicowie na ręce gospodarza dożynek, wójta gminy Turobin Eugeniusza Krukowskiego złożyli chleb, wyjątkowy dar, który w naszym kraju otoczony jest szczególną czcią i szacunkiem. Wójt gminy powitał przybyłych na uroczystość gości. Podziękował rolnikom za całoroczny trud, za kultywowanie tradycji i zwyczajów.

Ci z zaproszonych gości, którzy nie mogli uczestniczyć w naszym święcie, skierowali listy gratulacyjne adresowane do władz gminy i wszystkich rolników, dla których szacunek dla tradycji i narodowej tożsamości są najwyższym prawem. Listy te zawierają słowa uznania dla rolników za ich trud i poświęcenie. Nie zabrakło w nich także życzeń, by każdy kolejny rok przynosił obfite plony, dające zadowolenie z pracy i wymierne korzyści.

Każdego roku wójt gminy Turobin Eugeniusz Krukowski zwraca się do Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi o przyznanie wskazanym rolnikom odznaki honorowej „Zasłużony dla Rolnictwa” za szczególne osiągnięcia w rolnictwie. W tym roku odznaczeni zostali: Jarosław Daniłowski z Tarnawy Dużej, Janusz Dziewa z Olszanki, Bogdan Kucharczyk z Zabłocia, Stanisław Olcha z Gaju Czernięcińskiego, Adam Skiba z Zabłocia, Janusz Wlizło
z Czernięcina Głównego, Dariusz Woźnica z Czernięcina Poduchownego.

Wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa” zakończyło część oficjalną uroczystości.

Blok programów artystycznych otworzyło widowisko obrzędowe „Od ziarna do chleba”,
w którym przedstawiono poszczególne etapy rolniczej pracy: siew, koszenie, młócenie, mielenie zboża aż po gotowy produkt – pachnący bochen chleba. „Nagrodą za trud, nakarmiony lud./ Wolność, pokój i dostatek/, dom spokojny polskich dziatek/ Udane żniwa”.

Po widowisku starostowie dożynek i przedstawiciele grup wieńcowych poczęstowali chlebem uczestników uroczystości, po czym rozpoczął się koncert orkiestry dętej z Zaburza. Następnie na scenie pojawiła się kapela ludowa z Gorzkowa, a po niej zespoły śpiewacze z Czernięcina Głównego i z Rokitowa. Kolejnym punktem programu artystycznego był występ Kapeli Turobińskiej oraz Pana Stanisława Kowalika, który zaskoczył widzów sposobem grania na harmonijce ustnej, z wykorzystaniem metalowego kubka. Świetną muzykę podczas zabawy tanecznej zapewniły nam dwa zespoły muzyczne: Sakord oraz Roxait.

Dla wszystkich uczestników uroczystości przygotowano pyszną grochówkę. Ponadto można było spróbować lokalnych smakołyków ze Swojskiej chaty.

Dożynki gminno – parafialne były objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego i Wojewody Lubelskiego. Patronat medialny sprawowały: Telewizja Lublin
i Polskie Radio o/Lublin. Współorganizatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania ,,Ziemia Biłgorajska".

Nad bezpieczeństwem imprezy czuwała jednostka OSP z Guzówki Kolonii.

Gmina Biłgoraj
Gmina Frampol
Gmina Tarnogród
Gmina Biszcza
Gmina Aleksandrów
Gmina Goraj
Gmina Łukowa
Gmina Obsza
Gmina Księżpol
Gmina Turobin
Gmina Potok Górny
Gmina Radecznica
Gmina Tereszpol

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie Publikacja opracowana przez LGD "Ziemia Biłgorajska", Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata2014-2020 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi