Bukowskie Jagodzianki 2017

Bukowskie Jagodzianki

W niedzielę 2 lipca, w przypadające wówczas święto Matki Boskiej Jagodnej, odbyły się kolejne Bukowskie Jagodzianki. Zorganizowane zostały po raz szósty na placu przy remizie OSP w Bukowej. Ta plenerowa impreza służy promocji tej położonej wśród lasów miejscowości gminy Biłgoraj, promocji bogatej tu i wciąż kultywowanej kultury ludowej oraz potraw regionalnych, w tym również tych na bazie runa leśnego. Jagodzianki słyną już w okolicy z przepysznych pierogów z jagodami i „jagodzianek”, czyli bułeczek drożdżowych z jagodami.

Organizatorami tego przedsięwzięcia są Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, Zespół „Jarzębina” z Bukowej i przede wszystkim Ochotnicza Straż Pożarna w Bukowej.

Impreza została dofinansowana przez Wójta Gminy Biłgoraj w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2017 roku oraz przez LGD ,,Ziemia Biłgorajska".

Gości i uczestników spotkania powitali Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju i Tadeusz Tutka, Prezes OSP w Bukowej. Na placu przy remizie licznie zgromadzili się mieszkańcy Bukowej oraz przybyli goście. 

W programie Bukowskich Jagodzianek nie zabrakło atrakcji dla małych i dużych uczestników imprezy. Dla dzieci przygotowano darmowy dmuchany park zabaw, a dorośli mogli wziąć udział w konkursie kulinarnym na ciasto lub deser z jagodami. Pokazy wykonywania drewnianych łyżek tradycyjną techniką dłubania poprowadził Antoni Frączek, twórca ludowy z Bukowej. Można też było posłuchać twórczości lokalnej poetki Marianny Gęborys.

A w programie artystycznym Bukowskich Jagodzianek znalazły się zarówno występy lokalnych artystów jak i zaproszonych gości. Na scenie w Bukowej wystąpił zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej i Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej. Można też było posłuchać prezentacji tradycyjnych pieśni ludowych nagrodzonych w tym roku w czerwcu na 51. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Pieśni weselne wykonał kobiecy skład zespołu „Jarzębina” z Bukowej, który wrócił z Kazimierza z wyróżnieniem, a pieśni sieroce wykonane przez Piotra i Jakuba Ostrowskich uhonorowane zostały II Nagrodą festiwalu. Na scenie zaprezentowali się również uczniowie z miejscowej szkoły podstawowej w Bajce o Czerwonym Kapturku oraz w przepięknych układach tanecznych.

Z koncertem pieśni biłgorajskich zaprezentowała się Kapela Ludowa „Krążałka”, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju. Z barwnym programem artystycznym wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej. Można było podziwiać kolorowe stroje tancerzy w tańcach ludowych z różnych regionów Polski oraz w tańcach narodowych. Do tańca uczestników spotkania w Bukowej porwała Kapela Kalina Folk z Polichny. Bogaty program sceniczny zachwycona publiczność oklaskiwała rzęsistymi brawami.

Wieczorne koncerty zespołu STRYCH i zespołu B-Qll, który był gwiazdą wieczoru w tą pierwszą niedzielę wakacji, dały młodzieży możliwość zabawy pod gwiazdami do późnych godzin nocnych.

 

Gmina Biłgoraj
Gmina Frampol
Gmina Tarnogród
Gmina Biszcza
Gmina Aleksandrów
Gmina Goraj
Gmina Łukowa
Gmina Obsza
Gmina Księżpol
Gmina Turobin
Gmina Potok Górny
Gmina Radecznica
Gmina Tereszpol

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie Publikacja opracowana przez LGD "Ziemia Biłgorajska", Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata2014-2020 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi