Warsztaty Wielkanocne

DSCN2974

Rodzima tradycja jest najważniejszym i najcenniejszym dobrem, jakie możemy przekazać przyszłym pokoleniom. Kultywowanie pięknych, ludowych zwyczajów to nasz obowiązek, zwłaszcza w czasach, gdy większość z nas w zawrotnym tempie podąża za nowoczesnością. Dawniej do wykonania wielkanocnej palmy przywiązywano wielką wagę i starano się, by była ona wyjątkowa i efektowna. Współcześnie zwyczaj ten jest już niemal zupełnie zapomniany – palmy najczęściej kupuje się na jarmarkach, bazarkach, a nawet w sklepach. Ręcznego wykonywania palm podejmują się nieliczni pasjonaci ludowej obrzędowości.
Nawiązując do pięknych tradycji świątecznych 31 marca zorganoziwano warsztaty, na których wykonywane były Palmy Welkanocne, będące tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w Kościele Katolickim. Palmy wykonywane były z naturalnych składników tj. trawy, bukszpanu, bazi oraz z bibuły i kolorowej pasmanterii. Dzieci samodzielnie dobierały składniki na swoje palmy, a efekty były imponujące, co widać na zamieszczonych zdjęciach. 7 kwietnia odbyły się warsztaty wykonywania pisanek Wielkanocnych, które są jednym z ważniejszych symboli zbliżających się Świąt. Dzieci wykonywały współczesne pisanki: oklejały styropianowe jajka  kolorową pasmanterią, a później ozdobiły je cekinami, kolorowymi wstążkami i koralikami.
Podczas warsztatów dzieci zapoznały się z dawnymi tradycjami wielkanocnymi oraz dowiedziały się co symbolizują pokarmy święcone w koszyczku. Własnoręcznie wykonane palmy i pisanki dzieci zabrały ze sobą do domu by pochwalić się przed najbliższymi i rówieśnikami swoimi dziełami.  
Warsztaty prowadzone były pod kierunkiem Pani Ireny Surmanowicz - członkini Stowarzyszenia. 

Gmina Biłgoraj
Gmina Frampol
Gmina Tarnogród
Gmina Biszcza
Gmina Aleksandrów
Gmina Goraj
Gmina Łukowa
Gmina Obsza
Gmina Księżpol
Gmina Turobin
Gmina Potok Górny
Gmina Radecznica
Gmina Tereszpol

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie Publikacja opracowana przez LGD "Ziemia Biłgorajska", Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata2014-2020 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi