640 - lecie Goraja - Festyn Rodzinny - relacja

640-lecie Goraja

Tuż po godzinie 15.00 Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej poprowadziła barwny korowód średniowieczny z gorajskiego rynku do miejsca głównych uroczystości w Zastawiu. Pierwszym punktem uczczenia 640-lecia Goraja była inscenizacja nadania lokacji Goraja Dymitrowi z Klecia przez króla Ludwika Węgierskiego, w wykonaniu bractwa z Sandomierza. Po inscenizacji wszystkich zebranych przywitał Wójt Gminy Goraj – Antoni Łukasik, a Izabela Kołodziej – uczennica Zespołu Szkół, przeczytała krótki rys historyczny. W części artystycznej  jako pierwsza wystąpiła sekcja fletowa, działająca przy GOK, prowadzona przez Dianę Adamską. Następnie grupa dziewcząt z Zespołu Szkół w Goraju pod kierunkiem Agnieszki Pić zaprezentowała taniec średniowieczny. Młodzież ubrana była w stroje stylizowane na wiek XIV i XV, które zostały zakupione przez Stowarzyszenie „Gorajszczyzna” oraz GOK. Po występach młodzieży Janina Pydo- śpiewaczka z Zastawia, została wyróżniona nagrodą przez Wójta Gminy Goraj za reprezentowanie gminy na festiwalach muzyki ludowej i zdobycie I miejsca na 51 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2017 roku. Pani Janina zaśpiewała utwory, które zostały docenione przez kazimierskie jury. Następnie na scenie wystąpiły zespoły: Hosznianki oraz Stowarzyszenie Kobiet Goraja „Kobieta Aktywna”. Kolejnym punktem programu był koncert „Orkiestry Św. Mikołaja”. Orkiestra św. Mikołaja od lat plasuje się w czołówce polskich zespołów folkowych. Po koncercie Orkiestry .Św. Mikołaja zagrała jeszcze Gminna Okriestra Dęta oraz wystąpił duet: Jadwiga i Aleksander Skoczylasowie z Kondratów. Gwiazdą wieczoru był zespół „BACIARY”. To zespół, który powstał w 2002 roku na Podhalu. Na zakończenie wieczoru zagrał rodzimy zespół ROXAIT, którego liderem jest Sławomir Wasil.

Imprezie przez wiele godzin towarzyszyła Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, która oprócz wprowadzenia w imprezę prezentowała musztrę wojskową, pokazy strzelnicze, pokaz tańca dworskiego raz stacjonowała z obozem rycerskim, w którym można było m.in obejrzeć broń średniowieczną, założyć zbroję, poznać zwyczaje średniowieczne.

Podczas festynu nie zabrakło również parku rozrywki dla dzieci, konkursów dla dorosłych, gier i zabaw poza sceną. Imprezie towarzyszyły również stoiska kulinarne i tematyczne przygotowane przez Zastawianki, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Zagrodzanie” i Bononianki i stowarzyszenie „Kobieta Aktywna”. Stoisko również przygotowało Stowarzyszenie „Gorajszczyzna. Podczas imprezy odbyło się również wręczenie  nagród za udział w konkursie plastycznym z okazji 640-lecia Goraja na przygotowanie obrazów plastycznych o Goraju i makiet zamkowych ogłoszonych w ramach projektu ”W iście rycerskim duchu- czyli zapewnienie gawiedzi zabawy jak drzewiej bywało podczas 640-letniej rocznicy uzyskania praw miejskich przez Goraj” realizowanego przez Stowarzyszenie „Gorajszczyzna”, sfinansowane przez Zarząd Powiatu Biłgorajskiego i GOK. W ramach tego projektu zostały również zakupione stroje średniowieczne oraz flety, na których młodzież prezentowała utwory średniowieczne. Również z tego projektu dofinansowano udział bractwa z Sandomierza.

Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Goraju, Wójt Gminy Goraj, Zespół Szkół w Goraju, Urząd Gminy Goraj, jednostki OSP Gminy Goraj i firma Adamex. Patronat medialny nad imprezą objęli: Nowa Gazeta Biłgorajska, portal: bilgorajska.pl oraz portal biłgoraj.com wraz z internetową telewizją Biłgoraj. Współorganizatorami również byli: Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, Lokalna Grupa Działania „Ziemia Biłgorajska”, która ufundowała gadżety i nagrody oraz Model Opakowania, który ufundował tekturowe przedmioty w kształcie tarcz, mieczy i koron.

W ramach dofinansowania z Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Biłgorajska” na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gorajskiej „Gorajszczyzna” zakupiono: 100 monet okolicznościowych oraz 25 mieczy do otwierania listów. Gadżety te zostały podarowane podczas konkursów dla dzieci i dorosłych jakie odbywały się podczas festynu. Ponadto zakupiono baner z napisem: 640-lecie Goraja- Festyn rodzinny, 9 lipca 2017r „ oraz nagrody dla uczestników festynu występujących podczas części artystycznej: 21 powerbanków oraz parasol. Roll-up LGD został umieszczony przy stoisku Gminnego Ośrodka Kultury, gdyż tam znajdowały się gadżety i nagrody dla uczestników festynu.

Gmina Biłgoraj
Gmina Frampol
Gmina Tarnogród
Gmina Biszcza
Gmina Aleksandrów
Gmina Goraj
Gmina Łukowa
Gmina Obsza
Gmina Księżpol
Gmina Turobin
Gmina Potok Górny
Gmina Radecznica
Gmina Tereszpol

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie Publikacja opracowana przez LGD "Ziemia Biłgorajska", Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata2014-2020 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi